Acarlar Longozu Ormanı

0
473

Acarlar Longozu Ormanı

Dünya’da 11 adet longoz ormanı bulunmaktadır ve bunların ikisi bizim ülkemizdedir. Evet Türkiye’de iki adet longoz ormanı vardır. Biri İğneadadaki longoz ormanı diğeri de Sakarya’nın Karasu ilçesindeki Acarlar Longozu Ormanıdır. Longoz kelimesinin anlamı subasar orman anlamına gelmektedir.

Acarlar Longozu Ormanı

Dünya’da bütün longoz ormanları ilgi odağı haline gelmiştir. Fakat ülkemizde ne yazık ki doğaya ve doğal güzelliklere yeterince ilgi ve saygı gösterilmediği için çoğu kişinin ülkemizde bulunan longoz ormanlarından haberi yoktur.

Karasu ile Kaynarca ilçelerinin arasında bulunan Acarlar Longoz ormanı Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longoz ormanıdır. Longoz ormanını korumak için yapılan yürüyüş yolu 7,5 kilometredir. Karadeniz’e sadece 700 metre uzaklıktadır.  Yürüyüş yolu tahtadan oluşuyor. Longoz ormanı toplamda 1562 hektarlık bir alana yayılmıştır. Acarlar Longoz ormanı Sakarya nehrinin Karadeniz’e akıp binlerce yıl önce oluşmuş olup, Karadeniz’den gelen dalgalarla beraber lagünlerle, su seven bitkilerin yetiştiği orman haline gelmiştir. Bitki örtüsü çok fazla zengin olup yaşayan canlıların çeşidi oldukça zengindir.

Burada yaşayan hayvan türler; Sülün, yılan, yaban kazı ve ördeği, çakal, tilki, yaban domuzu ve gölde birçok çeşit balık türü bulunmaktadır. Göç yolu üzerinde bulunması sebebiyle  tespit edilmiş 230 çeşit kuşa ev sahipliği yapmıştır. Çok çeşit bitki türünü de içerisinde barındırmaktadır. Örneğin ; su nilüferi, menekşeler, gül soğanı çeşitli ağaçlar en çokta kızılağaç bulunmaktadır. Eğer mavi ve yeşilin karışımını izlemek ve temiz doğasında biraz vakit geçirmek isterseniz, şehrin sesinden gürültüsünden kirliliğinden uzak longoz ormanında güzel yürüyüşler yapıp harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Acarlar Longozu

Ulaşım

İstanbul’da oturanlar için mükemmel bir hafta sonu kaçamağı olabilir. İstanbul’a uzaklığı 2,5 saattir. Fakat Sakarya merkezden 1 saat sürüyor. Longoz ormanından çok bir beklentisi olup çok uzaklardan gelenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Çünkü hepi topu gezebileceğiniz yer 20 dakika sürmektedir. Geçirecek zaman size bağlıdır. Bahsettiğimiz gibi yürüyüş yolu 7,5 km olduğu için bu yüzden 20 dakika sürüyor. Tabi ki de su yatağının yanında, kenarlarında bir çok yeme – içme tesisi bulunmaktadır. Önceden sandal ve deniz bisikleti ile suyun üzerinde gezilebilirken günümüzde ormanın doğasını korumak adına bu yasaklanmıştır. Ağaçların renklerini izlemek istiyorsanız sonbaharda, nilüferleri izlemek isterseniz eğer mayıs haziran ayında gidebilirsiniz.

Konaklama – Kamp ve Gezilecek Diğer Yerler

Acarlar Longoz ormanına gidecek olan ziyaretçiler çevrede başka ziyaret edilecek yerlerde var olduğunu bilmeliler. Acarlar Longoz ormanında konaklama mevcuttur. Yakın çevresinde de kamp atılacak yerler vardır. Eğer arabanızla gidecek olursanız orman havasında kamp yapmak isterseniz müsait olan bir yere kamp atıp kalabilirsiniz. Aman yaban domuzlarına dikkat.

Acarlar longoz ormanına yakın olacak gezilecek yerler ; Maden deresi, acarlar longozuna yaklaşık 15-20 km uzaklıktadır. Narköy, acarlar longozuna 50 dakika uzaklıkta olup burada konaklayabilirsiniz. Narköy’e en yakın güzellik Kerpe’dir.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz. Dilerseniz Dupnisa Mağarası isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here