Arapapıştı Kanyonu Rehberi

0
542

Arapapıştı Kanyonu

Aydın’ın Bozdoğan ilçesin bulunan arapapıştı kanyonu, Akçay’ın oluşturmuş olduğu bir kanyondur. Kanyon, akarsuların oyduğu vadilere verilen isimdir. Muğla, Denizli ve Aydın il sınırları içerisinde yer alan Arapapıştı kanyonun ziyaret noktası ise Aydın’ın Bozdoğan ilçesidir. Bu yazımızda sizlere henüz pek bilinmeyen Türkiye’nin en yeni turizm noktası olan Arapapıştı kanyonu hakkında tüm bilgileri ve merak edilenleri sunacağız.

İsmini ilk duyanlarda şaşkınlık yarattığı için sizlere öncelikle isminin nereden geldiğini açıklamak istiyoruz. Tabi tüm bunlar sadece bir rivayetten ibaret. M.S. 7. Yüzyılda Heraklius hükümdarlığındaki Bizans’ın Afrodisias bölgesini istila etmek için yola koyulan Arapların karşına aşılamaz bir hendek gibi çıkan bu kanyon, Arapların şaşırmasına ve ne yapacaklarını bilememelerine neden olur. Arapları şaşkına çevirmiş olması nedeniyle, Arapların şaşırıp kalması anlamına gelen Arapapıştı ismini alır. İnceğiz Kanyonu olarak da biliniyor olsa da Turistik anlamda Arapapıştı ismi kullanılmaktadır.

Oluşumu yüzyıllar süren bu kanyon turistik olarak ziyarete açılalı henüz bir yıl olmuştur. Aydın belediyesi tarafından 2017 yılında turizme kazandırılan bu kanyon Aydın’ın hatta Türkiye’nin en çok ziyaret alan turistik bölgelerinden biri olma konusunda oldukça iddaalı. Tarihi yapısının yanı sıra doğa ile iç içe oluşu, bin bir çeşit çiçeği, ağacı ve canlı çeşidiyle kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

Arapapıştı kanyonunun yüksekliği 380 metredir. Uzunluğu 6 kilometre ve genişliği ise yer yer 12 metreye kadar düşmektedir. Doğa ve ekoloji cenneti olan bu yer bir o kadar da tarih zengini.  Persler tarafından M.Ö 5. Yüzyılda inşa edildiği düşünülen 2.500 yıllık Kaya Mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra Üç Kuleli Körteke kalesi, Bizans ve Roma dönemlerinin tarihsel izleri, gizli manastırlar ve suların alçaldığı zamanlarda ortaya çıkan çeşitli mağaralar bölgenin diğer tarih zenginlikleridir.

 

Arapapıştı Kanyonunda Ne Yapılır

Tarihi ve doğayı iç içe kucaklamış Arapapıştı kanyonunda yapabileceğiniz iki güzel aktivite bulunmaktadır. Bunlarda ilki Arapapıştı kanyonu tekne turu diğeri ise Arapapıştı seyir terası üzerinden kanyonu izlemektir. Tekne turları 30 dakika ve 2 saat arasında değişiklik göstermektedir. Bu iki aktiviteyi yapmadan dönmeniz, gezinizin yarım kalmış olması demektir. Üstelik bu Tekne turu için Arapapıştı kanyonu iskelesi ile Arapapıştı kanyonu seyir terası arasında arabayla 50 dakikalık mesafe bulunmaktadır.

arapapıştı kanyonu tekne turu
arapapıştı kanyonu tekne turu

Arapapıştı Tekne Turu

Kanyon üzerinde suyun yoğun ve yüksek olduğu dönemlerde Aydın belediyesi tarafından tekne turları düzenlenmektedir. Tekne turuna katılabilmek için teknelerin kalkış yaptığı Arapapıştı kanyonu iskelesine gitmeniz gerekmektedir. Henüz turizme kazandırılalı bir yıl olduğu için tur teknelerinin sayıları oldukça az. Hafta sonları ise eğer randevusuz giderseniz maalesef yer bulamazsınız. Bu nedenle hafta sonu gitmeyi düşünenlerin öncede randevu yaptırmaları gerekmektedir.

Tekne turlarının gezi süresi mevsimsel olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ortalama iki saat süren tekne turları bir saat gidiş bir saat ise geliş şeklindedir. Ayrıca her saat başı tur ne yazık ki yok. Teknelerde tuvalet, yiyecek ve içecek bulunmamakta. Tura başlamadan önce iskeleden tüm bu ihtiyaçlarınızı karşılamanızı tavsiye ederiz. Teknelere biniş sırasında sizlere can yeleği veriyorlar. Giyip giymemek sizin tercihinize kalmış, tekne yetkilileri sadece can yeleklerini ziyaretçilere vermekle yükümlü.

Arapapıştı kanyonu tekne gezisi sırasında suyun yeşilliği dikkatini çekecektir. Kendinizi bazen Norveç bazense Phuket’te sanabilirsiniz. Bu tekne turlarında sadece doğanın mucizelerine değil tarihin kalıntılarına da şahit olacaksınız. Sert kayalara oyulmuş manastırlar ve mağaralar, tekne turunun en son kısmında yer alan 2.500 yıllık kaya mezarlar size tarihin bir armağanı olacak. Bu kayalara oyulmuş manastırların Afrodisias antik kentine çıktığına inanılmaktadır.

Afrodisias ya da en bilindik ismiyle Afrodisyas, Aydın’ın Karacasu ilçesinin Geyre mahallesi içerinde yer alan bir antik kenttir. M.Ö. 1. Yüzyılda Roma imparatoru olan Augustus tarafından koruma altına alınan antik kent, ismini mitolojide yer alan aşk ve güzellik tanrıçası olan Afrodit’ten almıştır. 1958 yılında Aydın’da kaybolması sonucu Ara Güler’in ortaya çıkardığı bu antik kent günümüzde UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

LÜTFEN DİKKAT EDİNİZ : Arapapıştı kanyonunda tekne turu yapma planınız varsa (ki mutlaka olsun)  ziyaret için Nisan ve Mayıs aylarını tercih etmenizi öneririz. Her mevsim ve her ay tekne turu düzenleniyor olsa da Arapapıştı kanyonunun su seviyesinin en yüksek olduğu aylar bunlardır. Diğer aylarda ise tekne ile sadece baraj gölünü gezebiliyorsunuz. Ağustos ayında tekne sizi şelale akan bir yere götürüyor ve burada yüzme şansı da bulabiliyorsunuz.

Siz yine de tekne turundan önce randevu almayı ve tekne turunun nereye kadar süreceğini sormayı unutmayın. Eğer size “Kaya mezarlara kadar gidiyor” derlerse çok şanslısınız demektir.

Arapapıştı Kanyonu Tekne Fiyatları 

Arapapıştı kanyonunda tekne turuna katılma ücreti 2018 yılı için öğrenci 15₺, tam ise 20₺ olarak belirlenmiştir. Arapapıştı tekne turu fiyatları 2016 yılı içerisinde yeni bir güncelleme geçirirse sizlere buradan yeni rakamları söyleyeceğimize kuşkunuz olmasın. Ücret ziyaretçiler tarafından fazla bulunuyor olsa da henüz yeni turizme kazandırıldığı için bu konuda zaman içerisinde belediyenin bir çözüm bulacağını düşünüyoruz.

Tekne turları saat 08:00 ve 18:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

arapapıştı kanyonu seyir tepesi
arapapıştı kanyonu seyir tepesi

Arapapıştı Kanyonu Seyir Tepesi

Uçurum kenarında yer alan dar yolların sonunda ulaşmanın mümkün olduğu bu güzel seyir tepesinden tüm kanyonu kuş bakışı izlemeniz mümkündür. Aracınızı yol kenarına park ettikten sonra birkaç dakika kayalar üzerinde yürüyerek o eşsiz manzaraya ulaşmış oluyorsunuz. Akşamüstü burada olursanız dağların gölgesinin kanyona düşüşünü izleyebilirsiniz. Ve serin eser rüzgâra kucak açarak manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yeni bir turizm noktası olduğu için henüz yeni yapılaşma içerisinde olan Arapapıştı kanyonu seyir tepesine ahşap yürüyüş yolları ve konaklama imkânı sunacak bungalov evler yapılmaya başlanmıştır. Fakat 2018 yılı itibari ile yapılabilecek tek şey kayaların üzerinden kanyonu izlemektedir. Yeni gelişmeler hakkında tüm detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız. Yazımızı takip ederek seyir terası hakkında güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir?

Kemer Barajı üzerinde bulunan Arapapıştı Kanyonu, Aydın’ın Bozdoğan ilçesinin Kemer mahallesinde bulunmaktadır. Kanyon, Aydın’ın il merkezine 92 kilometre uzaktadır. Kanyona özel aracınız ile gerek Çine gerekse Yenipazar yolu üzerindeki tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Aydın merkezden önce Bozdoğan ilçesine geçebilir, buradan da servislerle Kemer mahallesine ulaşabilirsiniz. Kemer mahallesinden, Arapapıştı kanyonuna yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Kurudu ( 01.10.2018 )

Ne yazık ki küresel ısınma kendini bir kez daha ve bu sefer Arapapıştı kanyonunda göstermiştir. Ekim ayında (2018) tam anlamıyla kurumuş olan kanyonda maalesef tekne gezileri yapılamaz olmuştur. Seyir tepesinde kanyonu izlemek isteyen ziyaretçiler ise sadece suların çekildiği kuru bir kanyonu görebilmekteler. Güncel olarak an itibari ile hala suları çekilmiş ve kuru olan kanyon hakkında su seviyesi normale döndüğünde buradan bilgilendirmede bulunacağız.

Tarihi ve doğayı iç içe sunacak olan Arapapıştı Kanyonunu mutlaka görmelisiniz. Tüm bu güzelliklerden mahrum kalmamak ve kanyon üzerinde yer alan mağaraları, manastırları ve kanyonun sonunda yer alan kaya mezarları görebilmek için su seviyesinin yine normale dönmesini beklememiz gerekecek. Sizler de lütfen ardınızda çöplerinizi bırakmadan ve doğaya zarar vermeden gerçekleştirin gezilerinizi. Zira bu dünya bize gelecek nesillerin bir emaneti ve onlara zararsız şekilde ulaştırmamız gerekmekte.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here