Borçka Karagöl

0
513

Borçka Karagöl

Borçka Karagöl, yeryüzü üzerinde görebileceğiniz en güzel doğa harikalarından sadece birisi. Bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengin olan bu muhteşem yer, sizlere yeşilin tüm tonlarını en güzel şekilde sunuyor. Karadeniz’in yeşille nasıl kucaklaştığının en güzel örneklerinden biri de Borçka Karagöl’dür.

Doğanın insanoğluna sunduğu bu güzellik, 1800’lü yıllarda şimdilerdeki klaskur yaylasında yer alan bir tepenin heyelan nedeniyle kayarak klaskur deresinin önüne kapaması sonucu oluşmuştur. Doğa, insana bu muhteşem güzelliği bizzat kendi elleriyle hazırlayarak sunmuştur. Artvin’de yer alan Şavşat Karagöl ve Borçka Karagöl birbirlerine karıştırılmaktadır. Her ne kadar ikisi de eşsiz bir manzaraya sahip olmasa da ulaşım kolaylığı, Kaçkar dağına ve merkeze daha yakın olması Borçka Karagöl’ü bir adım öne çıkarmaktadır. Borçka Karagöl rakım 1150 metredir.

Borçka Karagöl, koruma altına alınmış bir milli parktır. Yeşillerin arasında nefes kesen trekking alanları, berrak ve çarşaf gibi gölü, gölün üzerinde muhteşem bir görüntü oluşturan rengarenk sandalları ve içinizi okşayacak sükunet bu doğa harikasının muhteşem özellikleridir. Toplamda 386 hektar alana sahip Borçka Karagöl’ün 5 hektarı göl ve çevresine aittir.

Huzurun her tonunu Borçka Karagöl’de bulabilirsiniz. Bitki örtüsünün çeşitli olması, toprak kokusunun ağaç kokusuna karışması ve gölün ışıltısı insanın tüm stresini alıyor. Kuş sesleri ve göle yansıyan sandal renklerinin oluşturduğu gökkuşağını izleyerek içeceğiniz bir fincan kahve adeta insanın ömrüne ömür katıyor. Göl çevresinde yürüyüş yaparken, bol oksijen sayesinde yorulmak nedir bilmiyorsunuz. Her mevsim farklı güzel olan bu doğa harikasında, yazın bir ağaç gölgesinde uçuşan kelebeklere hayallerinizle eşlik edecek kışın ise üzerinize çöken sisin iliklerinize işleyecek serinliğinde hazza doyacaksınız.

Borçka Karagöl Nasıl Gidilir?

Artvin merkeze yaklaşık olarak 60 kilometre, Borçka’ya ise 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Artvin merkezden Erzurum caddesi güzergahını kullanarak 33 kilometre devam etmelisiniz. Karşınıza çıkan Borçka – Macahel yoluna 20 km devam ettiğinizde karşınıza Borçka Karagöl tabelası çıkacak. Buradan sonra 6 km muhteşem doğa harikası bir yol sizleri beklemektedir.

Her türlü binek araba ile kolaylıkla gidebilirsiniz. Yol, ulaşım bakımından oldukça müsait ve elverişli. Yolun büyük bir kısmı zaten asfalt ile kaplı. Son 6 km ise parke taşlar ile örülü. Özel arabası olmayanlar ise Borçka’da yer alan Petrol ofisi önünden dolmuşlarla ulaşım sağlayabilir.

Yol boyunca muhteşem bir doğa sizlere eşlik edecek. Yeşilin her tonunun kalbinden geçeceksiniz. Borçka Karagöl’e varana kadar en az birkaç kez yol üzerinde duracak, yeşilin sizi kucaklamasına izin vereceksiniz. Yol üzerinde yer alan şelalelerin sesine uzun süre kulak vereceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Yolun sonunda özel araçlarıyla gelenler için bir otopark mevcut. Aracınızı otoparka park ettikten sonra ormanın içine doğru 200 m bir yürüyüş yolunuz bulunmakta, Karagöl’e ulaşmak için. Fakat yolun en başından beri nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir seyahat olacak sizin için.

Artvin Borçka Karagöl
Artvin Borçka Karagöl

Borçka Karagöl Konaklama

Günübirlik gelmiş olsanız dahi bu güzel yere doymayacaksınız ve kalmak isteyeceksiniz. Fakat Milli park olduğu için imara açık olmayan Karagöl’de konaklama yapabileceğiniz bir işletme bulunmamaktadır. Fakat Borçka Karagöl’e yaklaşık 5 – 10 Km mesafe çok sayıda pansiyon ve otel yer almaktadır. Oteller ve pansiyonların fiyatları oldukça makul. Üstelik hijyen bakımından oldukça güzel.

Borçka Karagöl Kamp

Önceleri göl kenarına kamp atarak bu eşsiz manzaranın hazzına doyabiliyordunuz. Fakat artık göl kenarına kamp kurmak yasak. Koruma altında bir milli park olmasından öte, insanoğlunun doğaya olan duyarsızlığı bu yasağın tek nedeni. Ne yazık ki doğa bize kucak açmış huzuru sunuyorken biz doğaya olan sevgimizi onu tahriş ederek gösteriyoruz.

Göl kenarına kamp kurmak yasaklanmış olsa da, ormanın girişinde göle 200 m mesafede yer alan otoparkın üst tarafındaki ormanlık alana kamp kurabilirsiniz. Kamp kurmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ama çadır kiralama ve elektrik gibi hizmetler maalesef sunulmuyor. Borçka Karagöl’e kamp kurmak isteyenler kendi çadırlarını getirmek mecburiyetindeler.

Borçka Karagöl Ücretleri

Burada sadece otopark için ücret vermeniz gerekiyor. Motosiklet için 6₺, şahsi binek arabalar için 9₺, minibüsler için ise 25₺ otopark ücreti bulunmaktadır.

Kamp kurmak için yukarıda da belirttiğimiz gibi bir ücret ödemenize gerek yok. Ayrıca herhangi bir giriş çıkış saati bulunmamakta. İstediğiniz saatte girip yapabilir ve yine ne zaman isterseniz çıkış yapabilirsiniz.

Borçka Karagöl Yeme İçme

İmara açık olmadığı için yeme içme adına kurulmuş özel bir işletme ne yazık ki bulunmuyor. Aslında bulunmaması bizim için güzel. Zira aksi olsa, bu doğal alan özel işletmeler tarafından tahrip edilmiş olurdu. Orman girişinde yer alan otoparkta yiyecek ve içecek adına birçok şey bulunmakta. Yanınızda hiç yemek olmasa da aç kalmayacağınızı bilin. Fakat doğada olduğunuzu ve etrafınızda özel bir işletme olmadığını unutmayarak, yeme ve içme konusunda beklentinizi yüksek tutmayınız.

Artvin Karagöl
Artvin Karagöl

Borçka Karagöl Hakkında Bilgi Doğa Rehberi Yorumu

İnsanın doğaya kaçışının en hazlı duraklarından biridir Borçka Karagöl. Henüz yoldayken selamlar sizi yeşilin tüm tonları. Nasıl geçtiğini anlamayacağınız yolcuğunuzu süsler sıra sıra ağaçlar, şelaleler ve kuş sesleri. Özellikle yolculuğun son kısmı olan parke taşlı o yolu geçerken, insanlığın keşmekeşliğinden doğanın huzuruna yaklaşacaksınız adım adım.

Sizleri bekleyen orman, ötesinde tüm güzelliğiyle Borçka Karagöl. Bitki örtüsünün o muhteşem kokusu, gölün atmosferine bırakacak yerini. İliklerinizde hissedeceğiniz o serin ve bol oksijenli hava doğanın varlığına bir kere daha minnet duymanızı sağlayacak.

Yanınızda, henüz yolun başındayken fotoğraf makinenizi hazır bulundurun. Daha varmadan birçok kez sadece o eşsiz manzarayı ölümsüzleştirmek için molalar vereceksiniz. Kamp kurmayı, gölün çevresinde yürüyüş yapmayı, sandal kiralayarak gölün üzerinde olmayı ve bir akşam ayın göle düşüşünü çoban ateşinin başında Neşet dinlerken izlemeyi unutmayın.

Merak ettiklerinizi, eklemek istediklerinizi ya da yazımız hakkında görüşlerinizi lütfen yorum kısmından bizlere iletiniz.

Henüz Borçka Karagöl’e gidecek vakti olmayanlar için, İstanbul’da bulunan Ihlamur Kasırları doğanın sizlere sunabileceklerine bir örnek olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here