Cennet Cehennem Mağaraları

0
547

Cennet Cehennem Mağaraları

Mersin ilinin Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu yakınlarında bulunun cennet cehennem mağaraları, doğal yollarla oluşmuş çok derin mağaralardır.  Cennet cehennem çökükleri olarak da bilinmektedir.

Her yıl binlerce turisti ağırlayan bu eşsiz güzellik, karstik zemin yapısının yıllar içerisinde uğradığı doğal ve yağmur etkenlerinden dolayı çökmesiyle oluşmuştur. Zeminin kendiliğinden, doğal yollarla çökmesiyle cennet göçüğü ve cehennem göçüğü oluşmuştur. Ayrıca cennet obruğu ve cehennem obruğu olarak da bilinmektedir.

Mersin, coğrafi bakımdan oldukça zengin doğal güzelliklere, antik kentlere ve tarihi yerleşim yerlerine sahiptir. Ayrıca bölgenin jeolojik yapısının getirisi olarak birçok farklı mağara bulunmaktadır. Cennet cehennem mağaraları, bu mağaralar içinde en bilinenidir. En büyük olanı ise Cennet mağarasıdır. Cennet göçüğü ve cehennem göçüğü arasında 75 metre mesafe bulunmaktadır.

Cennet Çöküğü Mağarası

Mersin çevresinde bulunan mağaralardan en büyük olanıdır. Mağaranın ağız kısmı elips şeklindedir çapı 250 metre uzunluğunda ve 110 metre genişliğindedir. Cennet obruğunun derinliği ise 70 metredir. Derin bir mağara olduğu için, çoğu antik olan ama bazıları zamanla yenilenmiş 452 merdiven basamağı inilerek mağaraya ulaşılıyor.

Mağaraya inmeye başladığınız andan itibaren sizi giderek tonunu artıran bir yeşil karşılıyor. Mağaranın altında yer alan akarsu ve onu tamlayan yeşil sayesinde Cennet Mağarası adını almıştır. Kuzeye bakan kısımları oldukça dik olan cennet çöküğünün güney ucunda 200 metre uzunluğunda ve en derin noktası 135 metre olan mağara yer almaktadır.

Günay ucunda yer alan kilise, özellikle inanç ve mezhep turizmi için oldukça önem taşımaktadır. Kilisenin girişinde yer alan bir kitabeye göre milattan sonra beşinci yılda Aziz Paulus tarafından Meryem Ana için yaptırılmıştır. Özellikle Hristiyanlar tarafından çok sık ziyaret edilen bu kilisenin çatısının bulunmaması ilginç bir özelliğidir.

Mağaranın en derin noktasına yaklaşıldığında mitolojik yeraltı deresinin sesini duymaya başlıyorsunuz. Bu yeraltı deresi, obruğun karstik yapısını aşarak Akdeniz’e ulaşmaktadır.

Cehennem Çöküğü Mağarası

Cennet obruğuna oranla daha küçük ve dar olan cehennem obruğu 128 metre derinliğe sahiptir. İç bükey bir yapıda olduğu için mağaranın içine inmek mümkün değildir. Ve mağaranın zeminine inilmesi için yapılmış herhangi bir merdivende bulunmamaktadır. Duvar kenarlarına yapılmış olan balkonlar ve seyir terasından mağarayı izlemek mümkün olsa da dipsiz bir karanlık insanın içini ürpertmektedir.

Cennet obruğuyla aynı şekilde karstik zemin yapının çökmesiyle meydana gelen cehennem mağarası, mitolojiye Zeus’un alev kusan yüz başlı ejderha Typhon’u, etna yanardağına göndermeden önce bir süre hapis ettiği yerdir.

cennet cehennem obruğu

Cennet Cehennem Mağarası Giriş Ücreti

Mağaraya giriş ücreti kişi başı 15₺’dir. Hem cennet mağarası hem de cehennem mağarasını 15₺’ye aldığınız bir bilet ile ziyaret edebilirsiniz. İki mağaranın birbirine uzaklığı 75 metredir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müze olarak nitelendirilen bu doğal güzelliği müze kartınız ile yılda iki kez ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Haftanın her günü ziyarete açıktır. Nisan ve Ekim dönemlerinde 08:30 – 19:30, Kasım ve Mart dönemlerinde ise 08:00 -17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Astım Mağarası

Cennet ve Cehennem mağaralarının hemen yanında 15 metre derinliğe sahip olan astım mağarası bulunmaktadır. Mağara spiral şekilde yapılmış demir merdivenler ile inilmektedir. İçerisinde oldukça ilginç şekiller, sarkıtlar ve dikitler yer almaktadır.

Dilek mağarası olarak da bilinen bu yer, burada tutulan dileklerin kabul olduğuna inanıldığı için dilek mağarası olarak da anılmaktadır. İçerisinin sıcaklığının 15 derece olması ve yüksek nemli bir havaya sahip olmasından dolayı kalp ve tansiyon hastalarının mağarayı ziyaret etmesi uygun bulunmamaktadır. Adının Astım mağarası olması ise, mağaranın içindeki havanın astım hastalarına iyi gelmesinden dolayıdır.

Cennet Cehennem Mağaraları Nerededir Ve Nasıl Gidilir?

Kızkalesi’nden yaklaşık 7 kilometre, Silifke’den ise 22 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Mersin’in Silifke ilçesinde yer almaktadır. Mersin-Silifke karayolunun 20. Kilometresinde ayrılan kuzeye ayrılan yan yol üzerinde 2 kilometre devam ederek ulaşabilirsiniz.

Yol üzerinde çok sayıda küçük kafe ve restoranlar yer almaktadır. Her türlü ihtiyacınızı buralardan kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

cennet cehennem mağaraları

Cennet Cehennem Mağaraları Hakkında Bilgi – Doğa Rehberi Yorumu

Doğanın insan sunduğu birçok güzellikten biri de burasıdır. Akdeniz ikliminin özellikleri, bu mağaranın oluşumunda büyük rol oynuyor. Karstik zeminin yağmur suları ile aşınması ve çökmesi sonucu oluşan bu obruklar, günümüzde turizm adına önemli rol oynamaktadır.

Özellikle adında da anlaşılacağı üzere cennet mağarası, gerek barındırdığı yeşil tonları gerekse giderek büyüleyen atmosferi ile sizleri kendine hayran bırakacak. Her indiğiniz merdiven basamağında heyecanınız giderek artacak. Özellikle 300. Merdivene geldiğinizde sizi bekleyen kilisenin yapısını çok beğeneceksiniz. Bir süre sonra cennet mağarasının tabanında bulunan mitolojik derenin su sesini duyabilirsiniz. Tüm bu güzelliklerin bir arada toplanmış olması kesinlikle keyifli bir gezi geçirmenize garanti sunuyor.

Cehennem mağarası, cennet mağarasına 75 metre mesafede yer alıyor. Fakat içerisine girilse de mağaranın zeminine inmek mümkün değil. Bunun için yapılmış bir merdiven bulunmamakta. Zemini izleyebilmeniz için yer alan seyir terasından, mağaranın içini izleyebilirsiniz. Fakat koyu ve dipsiz bir karanlıktan başka görebileceğiniz bir şey yok. Özellikle yükseklik korkusu olanlar için oldukça ürpertici bir mağara.

Astım mağarası, bölgede yer alan birçok mağaradan sadece biri. Ama gerek cennet cehennem mağaralarına yakınlığı gerekse ilginç hikayesi ile oldukça bilinmekte. Mağara içerisindeki havanın aslım hastalığına iyi geldiği söyleniyor. Üstelik bu mağarada tutulan dileklerin gerçek olduğuna inanıldığı için dilek mağarası olarak da biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here