Darlık Barajı

0
558

Darlık Barajı

İstanbul’un yoğun temposundan ve keşmekeş kalabalığından kaçmak için en güzel noktalardan biridir darlık barajı. İstanbul’a 70 kilometre uzaklıkta bulunan ve darlık deresinin üzerine kurulmuş olan darlık barajı 1986 – 1988 yılları arasında yapılmıştır. Ayrıca İstanbul’un en güzel kamp ve doğa yürüyüşü yerlerinden biridir. Bu yazımızda sizlere darlık barajı hakkında bilgi vereceğiz.

İstanbul’da yaşayanların en güzel doğaya kaçış yoludur darlık barajı. Rahat bir nefes almak ve huzura kavuşmak için yapılması gereken tek şey yola koyulmaktadır. Şile’de bulunan darlık deresinin üzerine kurulmuş olan bu barajın etrafında kamp atabileceğiniz muhteşem bir doğa, doğa yürüyüşü ve offroad yapabileceğiniz doğal parkurlar bulunmaktadır. Darlık barajı balık tutmak için de oldukça elverişli ve keyiflidir. Darlık barajında kamp yapabileceğiniz birbirinden güzel koylar ve yemyeşil bir orman bulunmaktadır. İster barajın kıyısına kurun çadırınızı isterseniz ağaçların altına.

Her ne kadar bilinmiyor olsa da gittikçe popülerliğini artıyor. Her geçen sene, bir öncekine oranla daha kirlenmiş olarak ve küresel ısınmanın etkisiyle azalmış su seviyesiyle karşılıyor sizi. Özellikle son zamanlarda bölgeye günübirlik geziler düzenleyen firmaların artması bölgenin en büyük kirlilik kaynağıdır. İnsanoğlu olan bizler her zaman olduğu gibi yine elimizin değdiği yeri yok ediyoruz. Doğaya karşı olan sorumluluğumuzu ve gelecek nesillerden bize emanet edilen dünyayı onlara aktarma bilincimizi asla kaybetmemeliyiz.

Darlık Barajı Kamp

Darlık Barajı Kamp Alanı

İstanbul’da birçok kamp alanı bulunmaktadır. Hepsi birbirinden güzel olsa da içlerinden en sakin olanlarından biridir darlık barajı kamp alanı. Aslında özel bir kamp alanı bulunmamakta. Zaten bu güzel yerin popüler kültüre yenilmemiş olmasının en büyün nedeni de bu. Yeni yeni turlar düzenleniyor olsa da bakir bir ortam olduğu bu turlar genelde günübirlik oluyor.

Darlık barajında konaklama için herhangi bir otel ya da pansiyon bulunmamakta. Düzenlenen gezilerin günübirlik olmasının en büyük nedeni aslında bu. Bölgede yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı, duş ve lavabo ihtiyaçlarınızı gidermek için de bir çözüm bulunmuyor. Bu nedenle kampa tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda götürmenizde fayda var. Yol üzerindeki köylerde marketler bulunsa da çeşitler az. Bu nedenle siz şahsi araçla gidecekseniz tüm ihtiyaçlarınızı zevkinize göre yanınızda bulundurun.

Darlık barajında kamp yaparken yer yer telefonunuzun çekmeyeceğini aklınızda bulundurun. Zaten kamp yapmak aslında biraz olsun beton yığınlarından ve teknoloji tutsaklığından uzaklaşmaktır. Bu yüzden aslında telefonun çekmiyor olması bence güzel bir durum. Darlık barajına kampa gitmeden önce hava durumuna önceden bakmayı unutmayın. Her mevsim ateş yakmak için odun ve çalı bulabilirsiniz. Fakat kış mevsiminde ıslak olacağı için tutuşturmak zor olabilir. Kışın ateş yakmak için çekilen çilenin en büyük ödülü sıcacık çayınızı o eşsiz manzaraya karşı yudumlamak olacak. Bir de olta balıkçılığını seviyorsanız ve menüde balık varsa keyfinize diyecek yok.

Darlık barajı yol tarifi

Darlık Barajı Nasıl Gidilir?

Darlık barajı, Şile de bulunan birçok gölden biri üzerine kurulmuş bir barajdır. İstanbul merkeze yaklaşık olarak 60 – 70 kilometre mesafede bulunmaktadır. Ulaşımda kullanılacak birkaç alternatif yol bulunmaktadır. Eski Şile yolundan Üvezli köyü ayırımından girerek yolun sonunda darlık barajına ulaşabilirsiniz. İsterseniz Eski Şile yolu üzerinde Üvezli’ye dönmeden devam eder Ulupelit köyünü geçtikten sonra Korucu köy yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Şile yerine Ahmetli köyü yoluna dönerek Saklıgöl tabelalarını izleyerek Saklıgöl’e varabilirsiniz.

Tüm bu alternatif yolların hepsi kısmen güzel ve asfalt yollardır. Fakat son kilometreleri alçak araba ile aşılamayabilir. İmkânınız varsa 4×4 ya da yüksek bir araba tercih edebilirsiniz. Yolun durumu kış mevsiminde hava durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ama binek aracınızla sorunsuz ulaşabilirsiniz. Bu konuda kuşkunuz olmasın. Darlık barajı ulaşım için kullanacağını tüm bu alternatifler sizi sorunsuz şekilde darlık barajına ulaştıracaktır.

Darlık Barajı Hakkın Bilgi

Darlık barajında balık tutulduğunu yukarıda yazmıştık. Balık tutma düşünceniz varsa baraja gelmeden önce yakın köylerden yerli birine tam olarak nereden balık çıktığınız sorunuz. Barajın her yerinde balık maalesef yok. Üstelik genelde kaya balığı çıkmakta. Şansınız varsa diğer ufak balıklardan da yakalamanız mümkün. Her ne kadar büyük balık olduğu söylense de henüz tutamadık.  Fakat sabırlı olur ve denerseniz eliniz boş dönmeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer husus, “Darlık barajında yüzülür mü?” sorusu. Göl üzerinde kurulmuş bir baraj olduğu için öncelikle derin olduğunu bilmenizde fayda var. Her ne kadar yüzme biliyor olsanız da biz darlık barajında yüzmenizi tavsiye etmiyoruz. Çevrede duş alabileceğiniz bir yer bulunmadığını ve göl sularının her zaman koktuğunu unutmayınız. Zira yüzmeden önce bunu bir kere daha düşünmelisiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here