Dupnisa Mağarası

0
501

Dupnisa Mağarası

Dupnisa mağarası, Türkiye’de en popüler mağaralardan biridir. Kırıkkale ilinin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Mağara 2003 yılında devlet tarafından ziyaretçilere ve turizme açılmıştır.

Dupnisa mağarası, Trakya’nın turizme açılmış ilk ve tek mağarasıdır. İkinci jeolojik zamanda oluşmuş, mermer katmanın içerisinde birbirine bağlı iki katlı üç mağaran oluşmaktadır. Toplam uzunluğu 2720 metredir ve üst katı Kuru ve Kız mağaraları oluşturmaktadır. Bu iki mağaranın yaklaşık 50 – 60 metre altında ise Sulu mağara yer almaktadır. Kuru mağaranın 250 metresi ve sulu mağaranın 200 metresi ziyarete açıktır. Sulu mağaranın büyük bir kısmı ise ne yazık ki ziyarete kapalıdır. Henüz oluşumunu tamamlamamış sulu mağara içerisinde hala oluşmakta olan damla taşlar ve birçok türde yarasa yer aldığından, doğanın ekolojik sistemini korumak adına sulu mağara ziyaretçilere kapalıdır. Ayrıca yarasaların doğal ortamının korunabilmesi için 15 Kasım – 15 Mayıs tarihleri arası sulu mağara tüm ziyaretlere kapalıdır. Bu tarihler dahil olmak üzere mağaranın geri kalan kısmı 12 ay boyunca ziyaretçilere açıktır ve her yıl on binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır.

Dört milyon yıldır gelişimini sürdüren ve hala sürdürmeye devam eden dupnisa mağarası büyük bir yer altı sistemidir. Mağaranın içerisinde sürekli akmakta olan bir yer altı nehri bulunmaktadır. Ve yer altı nehri yer yer 3 metre derinliği aşan göller oluşturmuştur. Çok zengin ve çeşitli damla taşlara ev sahipliği yapmaktadır. Rengarenk damla taşları, dikitleri, sarkıtlar ve sütunları ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

dupnisa mağarası nerede
dupnisa mağarası nerede

Dupnisa Mağarası Kamp

Mağara, ormanın iç kısmında kalmakta. İstanbul – Edirne karayoluna yaklaşık 30 km uzaklıkta yer almakta. Ayrıca İstanbul – Edirne karayolundan saparak mağaraya gidenlerin yine aynı yolu İstanbul’a dönmek için geri gelmek zorunda kalacağını hatırlatmak isteriz.

Dupnisa mağarası kamp için uygun koşullara sahip bir konumda değil. Özellikle yağmurun eksik olmaması, soğuk sayılabilecek bir serinlikte olması ve yerleşim yerinden çok uzak, ıssız bir konumda olması en önemli olumsuz etkenleridir. Fakat, gerçekten doğa tutkunu arkadaş toplulukları kamp kurarak doğanın kalbinde keyifli vakit geçirebilirler. Çadırlarınızın yağmur geçirmemesine, kalın kıyafetlerinizin olmasına ve elektrik bulamayacak olmanıza dikkat etmeniz gerekiyor.

Dupnisa Mağarası Giriş Ücreti 2018

Mağara için öğrenci giriş ücreti 4₺, tam ücret ise 6₺’dir. 12 ay boyunca sürekli açık olan mağara sabah 08:00’dan akşam 17:00 saatine kadar ziyaretçi kabul etmektedir. Dupnisa mağarası iletişim ve konu hakkında daha detaylı bilgi almak için 0288 214 31 77 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Dupnisa Mağarası – Doğa Rehberi Yorumu

İğneada’ya gidenlerin İstanbul dönüşü mutlaka uğraması gereken bir doğal güzelliktir Dupnisa. Longoz ormanlarının etkisini üzerinizden henüz atmamışken, mağaranın girişinden itibaren sizi saracak o serin havanın atmosferine kaptıracaksınız kendinizi. Dar bir dağ yamacı sayılabilecek yoldan mağaranın girişine ulaşıyorsunuz. Biletinizi alıp, o döner kapıdan geçtikten sonra başlıyor heyecan.

İçeride sizleri şimdiye kadar görmediğiniz güzellikte bir doğa mucizesi bekliyor. Sulu mağarada yer yer çok alçalan ve daralan mağara yolunu, yanınızda akan sular eşliğinde yürüyeceksiniz. Üzerinizde irili ufaklı sarkıtlar. Duvarlarda, nasıl oluştuğuna anlam veremeyeceğiniz şekiller.

Mağaradan çıkışı, girişten yüksek olduğu için inmeniz gereken merdivenli bir patika var. Evet, kabul biraz zahmetli bir yol. Ama eğer yazın gidecekseniz hemen mağaranın girişine yakın akan derenin üzerine kurulmuş işletmede, derenin içine kurulmuş masalarda oturarak bir çay içerek tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Tabi İstanbul otoyoluna çıkmak için sizleri bekleyen bir 30 kilometre köy yolu olduğunu unutmayınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here