Antalya’nın Doğal Cenneti Güver Uçurumu Kanyonu

0
675

Antalya’nın Doğal Cenneti Güver Uçurumu Kanyonu

Antalya’da bulunan doğa harikalarından olan Güver Uçurumu Kanyonu Antalya’nın merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Düzlerçamı Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Yeşili, mavisi ve Akdeniz’in buram buram kendini gösterdiği kanyon sene içerisinde yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini çekiyor. Kanyonun oluşumu hakkında çeşitli söylentiler bulunduğu gibi en meşhuru, suyun kayalıkları aşındırması ile oluştuğu yönünde. Özellikle 1 milyon yıl önce oluştuğu söylenen kanyonun derinliği dikkat çekiyor. Hafta sonu gezilerinde ve adrenalin dolu seyahatlerde tercih edilebilecek bir gezi noktası olan Güver Uçurumu Kanyonu, ilkbahar mevsiminde daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Güver Uçurumu Kanyonu Doğası

Güver Kanyonu, 115 metre derinliğe sahip kayalıkların oluşturduğu ve 2 kilometre uzunluğunda olan bir doğa alanı olarak biliniyor. Akdeniz ikliminin bütün özelliklerinin görüldüğü kanyonda ılıman bir iklim hakim olduğu gibi maki, meşe, ardıç, keçi boynuzu, sakız, funda gibi farklı bitki örtüsü ile de dikkat çekiyor. Temiz ve oksijen dolu havasına ek olarak kayalıkların arasında şırıl şırıl akan bir çaya sahip olan Güver Uçurumu, 30 metre genişliği ile büyüleyici bir görüntü sunuyor. Kanyonun içerisinden geçen Boğa Çayı Akdeniz’e dökülüyor.

Güver Uçurumu içerisinde en dikkat çekici ayrıntı ile doğal ortamında koşuşan geyiklerin gezintisi oluyor. Vadi içerisinde dolaşmanın mümkün olmaması bir kenara farklı noktalardan bakıldığında enfes manzarası ile dikkat çekiyor.

Güver Uçurumu Kanyon’unda Yapılabilecek Etkinlikler

Güver Uçurumu Kanyonu dik kayalıklardan oluşması ve kanyon içerisinde yürümeye elverişli patikaların bulunmamasından dolayı gezmeye elverişli bir bölge değildir. Ziyaretçilerin büyük bir kısmı kanyonu sadece yukarıdan izleme imkanını yakalayabilmektedir. Güver Uçurumu yakınlarında şunlarda yapılabilmektedir:

  1. Düzlerçamı Milli Parkı Piknik Alanı

Güver Kanyonu’nun da içerisinde bulunduğu Düzlerçamı Milli Parkı, piknik severler tarafından tercih edilebilecek bir alan olmaktadır. Döşemealtı İlçesine bağlı olan bu milli park 140.000 metrekarelik bir alana sahiptir. Yürüyüş yapabilmek için yürüme parkurlarının bulunduğu Düzlerçamı Mesire Alanı içerisinde çocuklar için oyun alanları da bulunmaktadır. Bu nedenle çocuklu aileler tarafından da tercih edilebilmektedir.

Alışveriş yapmak isteyenler için hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlarında bulunduğu park alanında çeşitli spor aktivitelerine uygun alanlarda mevcuttur. Güver Uçurumu ’nu görmek isteyenlerin uğradığı bir alan olan Düzlerçamı Milli Parkı güvenlik kameraları ile izlenen güvenli bir alan olmaktadır.

  1. Dağ Yürüyüşü

Dağlık bir alandan oluşan kanyonun içerisinde yürüme noktaları bulunmuyor. Ancak doğaseverler ve adrenalin tutkunları tarafından burada kayalıklar arasında yürüyüş yapılabiliyor. Oldukça dikkat edilmesi gereken yürüyüş esnasında kayalıkların dik olmasından dolayı çeşitli riskler ile karşılaşılabiliyor.

  1. Kanyon Geçişi

Doğa sporları ile uğraşanlar tarafından tercih edilebilecek aktivitelerden biri olan kanyon geçişi için Güver Uçurumu Kanyonu oldukça elverişli bir alan oluyor. Güver Kanyonunda yapılacak etkinlikler içerisinde profesyonellik isteyen kanyon geçişi için çeşitli ekipmanlara sahip olmak ve kalabalık bir ekiple burada bulunmak gerekiyor. Kayalıkların arasından kanyonun içerisinde ilerlemeye çalışan kişiler için burada bulunan Boğa Çayı içerisinde dalış yapılabilmektedir.

Boğa Çayı’nın derinliği tam olarak bilinememekle birlikte yaz mevsiminde suyunun çekilmesi ile kaya oyukları daha rahat bir şekilde görülebilmektedir.

Güver Uçurumu Kanyonu
Güver Uçurumu Kanyonu
  1. Doğa Fotoğrafçılığı

Bitki örtüsü ve doğa güzellikleri olarak oldukça zengin bir içeriğe sahip olan Güver Uçurumu Kanyonu fotoğraf çekimleri için seçilebilecek nadide alanlardan biri oluyor. Kanyon üzerinde gezintiler yaparken Gürkavak Vadisi ile birleşen kısımdaki değirmenlerde fotoğraflanabilecek alanlardan oluyor.

  1. Doğa Kampı

Dağlık alan olmasından dolayı kamp yapılabilecek alanların risk taşıdığı bilinen Güver Uçurumu Kanyonu yakınlarında bulunan Gürkavak Vadisi’ne yakın bölgelerde kamp yapılabilmektedir. Ayrıca yüzme, tırmanış gibi çeşitli aktivitelerde burada gerçekleştirilebilmektedir.

Güver Uçurumu Kanyonu’na Ulaşım

Güver Uçurumu Kanyonu ulaşım için Antalya merkezinden Döşemealtı İlçesi’ne gelmek gerekmektedir.  Antalya merkezi ile Güver Uçurumu arasında 15 kilometrelik bir mesafe bulunmaktadır. Şehir içerisinden araçla ve ya toplu ulaşım araçları ile bu alana gelmek mümkündür.

Şehir dışından gelecekler için Antalya Korkuteli yolu üzerinde bulunan bu doğa harikasına ulaşmak için tabelaları takip etmek yeterli olacaktır. Korkuteli üzerinden gelişte 7 kilometre sonra karşınıza çıkacak olan tabeladan içeri giriş yaptığınızda Düzlerçamı Milli Parkı’nda olacaksınız. Mesire alanından içeri doğru 3,5 kilometre daha ilerlediğinizde ise Güver Uçurumu ulaşımını tamamlamış olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here