Güzelcehisar

0
593

Güzelcehisar

Bartın’a sadece 17 kilometre uzaklıkta bulunan insan elinin değmediği bakir bir turizm yeridir. Her zaman temiz ve dalgasız bir denize sahip olan bu küçük sahil kasabasını çok seveceksiniz. Üstelik gürgen ve çam ağaçlarının kokusu da size huzur verecek. Tarihin ve doğanın iç içe olduğu Güzelcehisar hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bartın merkeze 17 kilometre uzaklıkta yer alan Güzelcehisar, bölgedeki diğer turizm beldelerinden olan Amasra ve İnkumu’na göre çok daha sakin ve sessizdir. Amasra’ya uzaklığı 30 kilometredir. Toplamda Yaylacık, Hisar ve Kapaklı olmak üzere üç mahalleden oluşmaktadır. Güzelcehisar hem doğayı hem de tarihi içinde barındırmaktadır. Temiz bir denizi, altın rengi kumları olan bir sahili, yemyeşil ağaçları olmakla birlikte lav sütunları ve kalesi bulunmaktadır.

Alışılagelmiş birçok turizm bölgesinin aksine, bakirliği bozulmamış gayet doğal bir tatil bölgesidir. Güzelcehisar sahili, Türkiye’nin en iyi sahilleri sıralamasında ilk sıralarda yer almayı hak edecek derece güzel bir kumsala ve temiz bir denize sahiptir. Sakinliği, huzuru ve doğayı sevenler için kesinlikle gidip görülmesi, mümkünse kalınması ve batan güneşi izlenmesi gereken eşsiz bir doğa harikasıdır.

güzelcehisar kamp
güzelcehisar kamp

Güzelcehisar Kamp

Bu doğa harikası yer kampçılar için biçilmiş kaftandır. Ormanın içinden yaklaşık 2 kilometre kadar gidildiğinde size kucak açan Güzelcehisar, sessizliği ve sakinliği ile en iyi kamp alanlarından biridir. İsterseniz ormana isterseniz de sahilde kumların üzerine çadırınızı kurabilirsiniz. Özel bir kamp alanı ya da kamp yeri yok. Fakat ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz market, restoran gibi işletmeler mevcuttur.

Çadırınızı sabah çarşaf gibi düz ve berrak bir denize açmak istiyorsanız ya da akşam güneşin denize batışını dalga sesleriyle izlemek istiyorsanız Güzelcehisar kampı tam sizin için. Dilerseniz gürgen ağaçlarının yaprak sesleri ve çam ağaçlarının kokusu içine de çadırınızı kurabilir ve huzura doyabilirsiniz. Sessizliği, sakin oluşu, bakirliği ve muhteşem doğasıyla kamp için en doğru adreslerden biridir.

Güzelcehisar Kalesi

Bartın ilinin Güzelcehisar köyünde bulunmaktadır. Köy merkezinden yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıkta bulunan kaleye, köy merkezinden yürüyerek ulaşılabilmektedir. 1900’lü yüzyıllarda oldukça büyük ve göz alıcı olan kalenin günümüzde sadece ufak bir kısmı ayakta kalabilmiştir. Kalenin en üst noktasına çıkıldığında köyün eşsiz muhteşem manzarasını görebilmektesiniz. Yolunuz düşerse bu güzel ve tarihi yapıyı görmeden bu güzel köyü terk etmeyin.

güzelcehisar lav sütunları
 lav sütunları

Güzelcehisar Lav Sütunları

Buranın tarihi bir diğer yanı da 80 milyon yıllık lav sütunlarıdır. Çapları yaklaşık olarak 50 – 100 santimetre olan ve boyları ise 30 metrenin üzerindedir. Yeryüzünün en ender gelişen doğa olayıdır. Lav Sütunları volkanlardan akan lavların soğuyarak kristalleşmesi sonucu oluşmuştur. Üstelik bu 80 milyon yıllık tarihi lav sütunları Tarım ve Orman bakanlığı tarafından “Tabiat anıtı” olarak ilan edilmiştir.

Lav sütunlar çevresine 2018 yılında Tarım ve Orman bakanlığı tarafınca ahşap bir yürüyüş yolu, bir seyir terası ve iskele yapılarak turizme açılmıştır. Henüz açılışın ilk 4 ay süresi içerisinde yaklaşık 40 bin turisti ağırlamış olan lav sütunları ziyaretçilerine doğayı ve tarihi iç içe sunmaktadır.

Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kalifornia olmak üzere Dünya üzerinde buranın dışında sadece 3 yerde daha bulunmaktadır. Şimdilik ahşap yürüyüş yolu ve seyir terası bulunan lav sütunlarının etrafına restoranlar, kafeler ve bungalov evler yapılarak daha çok turiste ulaşılması hedeflenmektedir. Üstelik diğer 3 yerdeki lav sütunları sadece yatayken bizimkiler ise hem yatay hem de dikeydir.

Güzelcehisar Konaklama

Konaklamak için ev pansiyonlar yer almaktadır. Genelde az bilindiği için her zaman kalınabilecek bir yer bulmak mümkün. Tarım ve Orman bakanlığı bölgeye yeni yeni turizm olanakları kazandırmaktadır. Kısa süre içerisinde oteller de bölgede yer alacaktır. Ama en çok tercih edilen konaklama yöntemi kamptır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here