Ihlamur Kasırları

0
477

Ihlamur Kasırları

Ihlamur kasırları, Sultan Abdülmecid tarafından dönemin ünlü mimarlarından olan ermeni asıllı Nigoğos Basyan’a yaptırılmıştır. Merasim köşkü ve Maiyet köşkü olmak üzere iki ana yapıdan oluşmaktadır.

Ihlamur kasırları, Beşiktaş ile Nişantaşı arasında yer almaktadır. Bu iki yapı 1849 ve 1855 yıllarındayapılmıştır. Nüzhetiye, Hacı Hüseyin Bağları ve Ihlamur kasırları adlarıyla anılmaktadır. Fakat günümüzde kullanılan ismi ıhlamur kasırlarıdır. 24.724 M2 ağaçlı bir alan içerisinde yer almaktadır ve çevresi yüksek duvarlarla sınırlandırılmıştır.

Düzenlenecek törenler için yapılmış olan merasim köşkü, gerek ön tarafında yer alan barok
merdivenleriyle gerekse oldukça ilginç ve desenli kabartma süsleriyle güzel bir mimariye sahiptir. İç süslerde, Osmanlının 19. Yüzyıl sanatında tercih edilen kalem işçiliği ve motifler kullanılmış, Avrupa’nın çeşitli yerlerinden getirilen mobilya ve döşeme malzemeleriyle harmanlanarak oldukça şık bir bütünlük sağlanmıştır. Paşanın maiyeti ya da harami tarafından kullanılan maiyet köşkü ise merasim köşküne göre daha küçük ve daha sadedir. Maiyet köşkü mekan süslemeleri ve düzenlemeleriyle daha geleneksel bir yapıda inşa ve dizayn edilmiştir. Duvarları ise farklı renk tonlarında ve mermer görünümünde olan şutuk işçiliği ile kaplıdır.

Cumhuriyet döneminde 1966 yılında bu yapıt, TBMM milli saraylar bünyesine katılmıştır. Merasim köşkü müze olarak ziyaretçilere açılmıştır. Maiyet köşkünde ise kafeterya olarak hizmete sunulmuş ve bir bölümü de güzel sanatlar öğrencilerinin çalışmalarını sürdürebileceği mekânlara dönüştürülmüştür.

ıhlamur kasrı istanbul
ıhlamur kasrı istanbul

Ihlamur Kasırları Hakkında

Adında anlaşılacağı üzere ıhlamur ağaçlarıyla dolu olan bir düzlüğe inşa edilmiş bir yapıttır. Kasır ise yazın dinlenebilmek için yaptırılmış olup Nüzhetiye adıyla anılmaya başlamıştır. Yapıt sırasıyla Sultan III. Ahmet, I. Abdülhamit, ve III. Selim tarafından çeşitli düzenlemeler geçirmiş ve günümüzdeki son halini almıştır. Dönemin Sultanları burayı törenler, misafirlerini ağırlamak, haremleri ve de dinlemek için kullanmışlardır. Özellikle Sultan Abdülmecit ve vefatından sonra kardeşi Abdülaziz tarafından oldukça sık kullanılmıştır. Kasır horoz ve koç dövüşlerine ev sahipliği yapmış ve çeşitli kral ve padişah
misafirler yine bu kasırda ağırlanmıştır.

İki ana yapıttan oluşan kasır, düzenlemeleri ve görünümü ile tüm görenleri kendine hayran
bırakmaktadır. Zamanın teknolojisi ve iç gücü göz önüne alındığında yapımının nasıl zor olduğunu ve uzun sürdüğünü anlayabilirsiniz. Özenle işlenmiş taşlar, ağır ve son derece muazzam dizayn edilmiş sütunlar, modern tasarım merdivenler ve oldukça büyük ahşap pencere ve kapıları ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Günümüzde insanların dinlemek ve boş vakitlerini değerlendirmek için tercih ettiği ıhlamur kasırları herkes tarafından görülmesi gereken çok güzel bir yerdir. Kendisini çevreleyen yüksek duvarları sayesinde şehrin gürültüsünü ve insan kalabalığını dışarda bırakmakta, sessiz ve huzurlu bir ortam sunmaktadır. Üstelik ağaçlarla çevrili olması sizlere eşsiz kuş seslerini de sunmaktadır.

Kasır, içerisinde yer alan küçük bir havuzu, yaprak döken erguvan, ıhlamur ve çınar ağaçları, ağaçlarında gezinen sincapları göl etrafında yer alan laleleri ile sizlere eşsiz bir manzara sunuyor. Üstelik şanslıysanız kasır içerisinde yer alan ve artık yerlisi olmuş tavus kuşlarını görebilirsiniz.

Ihlamur Kasrı Giriş Ücreti 2018

Tam giriş ücreti 20₺ ve indirimli giriş ücreti ise 10₺’dir. Bu fiyatlar ıhlamur kasrı 2018 giriş ücretli olup, güncel ücretlerdir. Pazartesi günleri kapalı olduğunu ve sabah 09:00 saati ve akşam 17:00 saati arasında hizmet verdiğini lütfen unutmayınız. İstanbul’un boheminden biraz olsun uzaklaşmak ve doğa ile kucaklaşmak için ıhlamur kasırları sizleri bekliyor. Şehrin göbeğinde yer almasına rağmen şehrin stresinden ve gürültüsünden uzak, üzerinize
ağaç yaprakları düşerken havuzda yüzen erguvan yapraklarını izlemek, ördeklerin birbirlerine kur yapışına şahit olmak ve uzun çınarların mis kokusunu içinize çekmek sizlere çok iyi hissettirecektir.

Ihlamur Kasrı Nerede?

Ihlamur kasrı Beşiktaş ve Nişantaşı arasında yer almaktadır. İstanbul’da bulunan ıhlamur kasırları Abbasağa mahallesinde yer alan Ihlamurdere caddesinde yer almaktadır. Ulaşım için geniş alternatif seçenekleri bulunmaktadır. Ihlamur kasırlarına gitmek için başta iett olmak üzere, metro ve funiküler hattını kullanabilirsiniz.

Adres: Türkali, Ihlamurdere Cd. 34357 Beşiktaş /İstanbul

Ihlamur Kasrı
Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrına Nasıl Gidilir?

Ihlamur kasrına en yakın iett durağı, şair nedim durağıdır. Şair nedim durağından geçen herhangi bir iett dolmuş ve otobüsüne binerek durağa geldiğinde inip, ıhlamur kasırlarına yürüyerek kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Şair nedim durağından geçen iett hatları şu şekildedir.

26 : Dikilitaş – Eminönü | 26A: Fulya Mahallesi – Eminönü | 26B: Gayrettepe – Eminönü | 43 Taksim – Dikilitaş. Bu hatlardan size en yakın olana binerek şair nedim durağında inip ıhlamur kasrına yürüyebilirsiniz. Eğer bu hatlara yakın değilseniz en kestirme yol olarak Eminönü’ne gelerek 26 | 26A ya da 26B hatlarına binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.
Eğer metro ile ulaşmak istiyorsanız, Osmanbey durağında inmeniz gerekmektedir.

Ihlamur Kasırları Doğa Rehberi Yorum

Şehrin orta yerinde bizlere kucağını açan bir güzellik ıhlamur kasırları. Görmeyenin bir kaybı yok belki ama görenlerin gönlüne taht kuracak güzellikte bir huzur alanı. Huzur alanı diye isimlendiriyoruz çünkü; hem ecdadımızdan izler taşıyor hem de o dönemlerin Avrupalı ülkelerin sanatının izlerini. Tüm bunların yanı sıra doğa kucak açıyor bize burada. Özellikle ıhlamur kokusu eşliğinde bir ağaç gölgesinde başını kanatları altına almış ördeklerin neşesi ve havuzun üzerinde yüzen erguvan çiçeklerinin yaprakları selamlıyor bizleri.

İsmini sayarak anlamını yitirmesini istemediğimiz sayıda ağaç çeşidi, havuzun etrafında boyunca laleler ve toprak kokusu. Eğer sizde bir nebze İstanbul’un keşmekeşliğinden sıkılıp nefes almak isterseniz ve henüz hiç ziyaret etmemişseniz lütfen ıhlamur kasırlarını bir görün. Bir ağacın altına uzanıp derin bir nefes alın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here