Kaputaş Plajı

0
444

Kaputaş Plajı

Kaputaş plajı,  Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan mevkiinde bulunan en güzel koylardan biridir. Turkuaz rengi suyu, kum ve çakıl plajıyla her gün yerli yabancı yüzlerce turisti ağırlamaktadır. Deniz suyunun temizliği ve plaj kumsalının güzelliği sayesinde görenlerin nefesini kesmektedir.

Kaputaş plajı Kaşa’a 20 km, Kalkan’a ise 7 km uzaklıkta bulunmaktadır.   Aynı ismi taşıyan yüksek kayalıklarla çevrili bir koy olan kaputaş plajı, bu doğal özelliği ile ülkemizin en nadide doğal güzelliklerinden biri olmayı başarmıştır. Kanyon ağzı plajı olmasının tek dezavantajı keskin virajlı yollara sahip olmasıdır. Fakat Kaş ve Kalkan arasında kalan tüm virajlara değecek muhteşem bir doğa harikasıdır.

Yeraltı kaynak sularının deniz kıyısında kumlar arasından çıkmasıyla Kaputaş Plajı denizi o muhteşem turkuaz rengini alıyor. Üstelik yeraltından çıkan bu kaynak suları, deniz suyunun soğumana da neden olmaktadır. Bundan dolayı deniz suyu normal plajlara göre daha soğuktur. Üstelik bu mevkide irili ufaklı birçok mağara da bulunmaktadır. Bu mağaraların en ünlüsü ve en büyüğü mavi mağaradır.

Kaputaş Plajı Kamp

Ulaşım her geçen gün giderek daha kolay olsa da, plaja ulaşmak için inilecek yaklaşık 193 adet merdiven bulunmakta. Her ne kadar kamp ekipmanları ile bu merdivenleri inmek zor olsa da plaja kamp kurmam mümkündür. İsteyenler çadırları ile gelebilir ve sahil kenarında istedikleri bir yere kamp kurabilirler. İlginin her geçen yıl daha çok artması nedeniyle kaputaş plajı çevresine ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamaları için yeni yeni işletmeler de açılmaktadır.

Kaputaş plajı iki koyun arasında kalmaktadır ve kamp için pekte uygun değildir. Kum ve çakıldan oluşan plajı güneşin altında kalmaktadır. Üstelik hafta sonları ve resmi tatillerde çok kabalık olmaktadır. Günü birlik olarak gelinmesi, merdivenleri inmeden o muhteşem denizin izlenmesi ve turkuaz sularda beyaz dalgaları kıyıya vuran yüzmesi en doğru olanıdır.

Kaputaş Plajı Nerede?

Kalkan merkeze 7 km, Kaş’a ise 20 km mesafede bulunan kaputaş plajı, Antalya’nın en güzel plajlarından sadece bir tanesidir. Kalkan ve Kaş arasında kalan bu kaputaş plajına ulaşmak için öncesinde zahmetli bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Fakat tüm o keskin dönemeçlerin ve uçurum kıyısı yolların sonunda sizi karşılayacak olan güzelliği görünce gözlerinize inanamayacaksınız.

Etrafı sarp kayalıklarda çevrili, ortada kalmış kum ve çakıl plajı olan muhteşem bir yer. Turkuaz deniz suyunu ve beyaz ve köpüklü dalgasını gördüğünüze yol yorgunluğunda hiçbir iz kalmayacak. Plaja ulaşmak için o merdivenleri inmeden önce mutlaka tepeden izleyin bu doğa harikasını. İnanın o kadar uzak mesafeden bile denizin dibindeki çakılları görmeniz mümkün.

Kaputaş Plajı
Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı Giriş Ücreti

Ülkemizin en güzel halk plajlarından biri olan kaputaş plajı için giriş ücreti ödemenize gerek yoktur. Plaja giriş tüm halk plajlarında olduğu gibi ücretsizdir. Plajda belediye tarafından işletilen tesisten şezlong ve şemsiye temin edebilirsiniz. Tüm yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir büfe yer almaktadır. En önemlisi duş ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlarınız için gereken her şey belediye tarafından düşünülmüş. Üstelik cankurtaran bile bulunmakta.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar temel ihtiyaçların karşılanması bile mümkün olmayan kaputaş plajında günümüz itibari ile tüm ihtiyaçlarınıza çözüm bulabilirsiniz. Her geçen yıl artan ilgi ve ziyaretçisi sayısı, istekleri de beraberinde getirdi. Bu nedenle ziyaretçilerin istekleri göz önünde bulundurularak, plajın doğası bozulmadan sadece ahşap kullanılarak işletmeler açıldı.

Kaputaş Plajı Merdivenleri

Daha önce de belirttiğimiz iki sarp kayalar ile çevrili olan bu plaj, yolun aşağısında kalmaktadır. Bu doğa harikasını tepeden gören yolun kenarında yer alan merdivenleri inerek plaja ulaşılmaktadır. Yaklaşık 180 – 200 arasında basamaklı olan bu merdiven bu yolculuğun en zahmetli kısmı sayılır. Fakat yeteri kadar geniş ve düzgün bir yapıda olduğu için güvensizlik söz konusu değildir.

Burayı ziyaret edeceklerin kaputaş plajı merdivenlerini göz önünde bulundurmalı gerekmekte. Özellikle çocuklu aileler ya da merdiven inip çıkmakta zorluk çekecek insanlar için oldukça yorucu olabilir. Asansör yapılması çok yoğun olarak belediyeye iletilen bir istek olsa da henüz değerlendirilmeye alınmamış. Ayrıca doğanın tahriş edilmemesi için sanırım bu isteğin göz ardı edilmesi hiçte kötü değil.

Kaputaş Plajı Hakkında Bilgi – Doğa Rehberi Yorumu

Yazın bunaltıcı sıcağında, kesin dönemeçli yolları aşarken Kaş ve Kalkan arasında yer alan Kaputaş Plajını görmenin nasıl bir heyecan olduğunu deneyimlemelisiniz. Dağın ardındaki o mavi gibi karşılayacak sizi. Önce tepeden kuş bakışı izleyeceksiniz Kaputaş plajını. Doğanın nasıl bir huzur olduğunu tarif edecek sizlere.

Kumların arasından çıkan serin sular okşayacak ayaklarınızı. Kıyıya vuran beyaz köpüklü dalgalar eşlik edecek dilinizdeki türküye. En ufak taşı bile görebileceğiniz berraklıkta suyu, kum ve çakıl karışık plajı ile büyüleyecek sizi.

Ülkemizin en popüler doğal güzelliklerinden biri burası. Gerek yolun kenarından izlemesi gerekse suyunun mükemmelliği ile unutamayacağınız bir deneyim. Beklentinizi yüksek tutup hayal kırıklığına uğramayacağını nadir koy ağızlarından kaputaş plajı. Sadece inmeniz ve çıkmanız gereken merdivenleri görmezden gelmeniz yeterli bu muhteşem hazzın içine nal salmanıza.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here