Otağtepe Korusu

0
572

Otağtepe Korusu – Otağtepe Fatih Korusu

Otağtepe Korusu, İstanbul’un en güzel doğa mimarisine sahip Beykoz ilçesinin Kavacık beldesinde bulunmaktadır. Fatih korusu Tema Vehbi Koç Kültür müzesi olmasına rağmen Otağtepe Korusu olarak biliniyor olmasının nedeni F. Sultan Mehmet’in burada Otağ kurmuş olmasıdır. Bu yazımızda sizlere Otağtepe nerede? Nasıl gidilir? Kaça kadar açık? Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri gibi soruların cevaplarını ve Fatih Korusu hakkında tüm detayları vereceğiz.

Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Kültür Müzesi

Büyük şehir belediyesi tarafından 1997 yılında çevre düzenlemesi yapılarak bugünkü halini alan Otağtepe Korusu, muhteşem doğasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. İstanbul’un en güzel doğal tabiatlarından birin sahip Fatih Korusu adeta sahte bir cennet. Boğaziçi köprüsünü ve F. Sultan Mehmet köprüsünü aynı anda kuş bakışı görebileceğiniz bu muazzam yer, hafta sonlarının vazgeçilmez huzur durağı. Her yıl yerli yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği bu yer özellikle hafta sonları dolup taşmaktadır.

İstanbul’da olup şimdiye kadar henüz gitmediyseniz çok şey kaybetmişsiniz. İstanbul’da değilseniz gel gelip İstanbul’u gezmeyi düşünüyorsanız listesinin üst sıralarına Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Kültür Müzesini eklemelisiniz. İki boğazı köprüsünü aynı karede ölümsüzleştirmek kim istemez ki? Üstelik bir de İstanbul’un içinden geçen Marmara Denizin o eşsiz güzelliği var. Fatih Korusu, boğaz manzarasını en güzel ve doğal olarak görebileceğiniz nadir yerlerden biridir.

Fotoğraflarda gördüklerinizin çok daha fazlasını bulacağınız kuşkunuz olmasın. Korunun çevre düzenlemesine, temizliğine ve manzarasına bayılacaksınız. Güneşin bir köprünün üzerinden doğmasını ve diğer köprünün altından gözden kaybolmasını izlemesiniz. İstanbul’un sembolü haline gelmiş Laleler ve yanı sıra Erguvan ağaçları, Manolyalar, Nilüferler gibi daha pek çok çiçekle süslüdür Fatih Korusu. Toplam olarak 112 bin metrekaresi peyzajlı üzere 152 bin metrekare alana kuruludur. Ve her adımda farklı bir güzellik barındırmaktadır.

Otağtepe Korusu Tarihi ve Hikâyesi

Hz. Osman döneminden, F. Sultan Mehmet dönemine kadar bütün İstanbul muhabereleri Otağtepe yapılmıştır. Fatih Sultan’ın İstanbul’u fethi için ilk hazırlıklarını yapmak üzere çadırını kurduğu yerdir. İlk Otağ-ı Hümayunun burada kurulduğu bilinmektedir. Fahit Sultan Mehmet’in, Bizans imparatorluğuna Karadeniz’den yarım gelmesini engellemek için Rumeli Hisarı’nın planlarını ve çalışmalarını burada yaptığı bilinmektedir. 655 yılından 1453 yılına kadar çetin mücadelelere ev sahipliği yapmış Otağtepe Korusu, 31 Mayıs 2010 tarihinde Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Kültür Merkezi adıyla açılmıştır.

Hafta sonlarının vazgeçilmez adresi.

Otağtepe Nerede?

Otağtepe Korusu, İstanbul’un tabiatı en güzel ilçelerinde biri olan Beykoz’da bulunmaktadır. İkinci köprünün hemen sağında yer alan ve Fatih Korusu olarak da bilinen bu park, şehrin göbeğinde tabiatını ve doğallığını koruyabilmiş nadir yerlerdendir. Öyle ki buranın içinde kafeterya ve çay içilecek herhangi bir işletme bile bulunmamaktadır. Buraya gelmeden önce tüm ihtiyaçlarınızı yanınıza almanız gerekmektedir.

Otağtepe Nasıl Gidilir?

Şehrin stresinden bir nebze olsun kurtulmak isteyenler için en doğru adres Fatih korusu. Hem buram buram tarih koklamak hem de içinden deniz geçen şehir İstanbul’u izlemek için en muaazzam noktadır. Beton yığınlarının arasından sıyrılıp huzur dolu bir kaçamak yapmak isteyenlere için Fatih Korusu olarak da bilinen Otağtepe parkına nasıl gideceklerini anlatacağız.

Özel aracıyla gitmek isteyenlerin yapması gereken tek şey, ikinci köprüye bağlandıklarında yolun sağ tarafında kalacak olan Kavacık tabelasını takip etmektir. Yol biraz dolambaçlı olsa da sizi parka ulaştıracaktır. Toplu taşıma ile Fatih Korusuna gitmek isteyenler ise öncelikle Beykoz’a ulaşmalıdır. Daha sonra Beykoz’dan Anadolu Hisarı’na ulaşmaları gerekmektedir. Bunun için iett mevcuttur. Anadolu Hisarı’na geldiklerinde isterlerse dolmuşla isterlerse yürüyerek ulaşabilirler.

Metrobüs ile ulaşmak isteyen ziyaretçiler Kadıköy son durakta inerek Üsküdar’a geçebilir. Oradan da Beykoz ve Anadolu Hisarı’na geçerek ulaşımlarını tamamlayabilirler. Kadıköy’den 14M numaralı ve Üsküdar’dan 15M numaralı ieet dolmuşları ile ulaşmak mümkündür.

Doğa ve tarih iç içe.

Otağtepe Giriş Ücreti

Çok nadir ücretsiz olan doğal güzelliklerden biridir burası. Otağtepe için giriş ücreti yoktur. Aracıyla gelecek ziyaretçiler için otopark ücreti söz konusu. Ama ziyaretçiler hiçbir ücret ödemeden parkta dilediklerimi gibi vakit geçirebilirler. Buraya giderken fotoğraf makinanızı yanınıza almayı unutmayın. İstanbul’un en güzel manzarasına sahip nadir yerlerden biridir. İçeride tripot kullanımı yasaktır.

Otağtepe Korusu Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü ziyarete açık olan Fatih korusu, kapanış saati konusunda değişiklik göstermektedir. Açılış ve kapanış saatler mevsimsel olarak değişmektedir. Çalışma saatleri 09:00 ve 19.00’dır. Fakat kış mevsiminde kapanış saati 16:30’dur. Olumsuz bir durumla karşılaşmamak için lütfen bu hususları göz önünde bulundurunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here