Sardala Koyu

0
494

SARDALA KOYU

Sardala koyu, Kocaeli ilinin Kandıra ilçesinde yer almaktadır. Ağva’ya sadece 20 dakika mesafede bulunan bu güzel koy İstanbul’a ise yaklaşık 1,5 saat uzaklıktadır. Kefken ve Ağva arasında bir sahil olan Sardala koyu, Türkiye’nin Phuket Adası olarak haberlere çıkmış ve sosyal medyada da bu isimle ünlenmiştir.

Sardala koyu az bilinirliği sayesinde bakirliğini korumuş en güzel koylardan biridir. Gerek denizi ve mavi bayraklı plajı gerekse kıyısı boyunca uzanan ormanı ile görülmeye değer bir güzelliktir. Özellikle kampçılar tarafından tercih edilen Sardala Koyu doğa yürüyüşü yapmak için de tercih edilebilir. Her mevsim ayrı güzel olan bu koyu henüz görmediyseniz mutlaka görmelisiniz.

Yemyeşil bir ormanın içinde yaklaşık 6 kilometre yol alarak ulaşabileceğiniz Sardala koyu barındığı tüm güzelliklerle sizleri kendine hayran bırakacak. Denizin içerisinde yer alan Malkara kayalıkları, Cennet adası, küçük kanyonları ve ipsiz Recep’in limanı diye bilinen saklı cenneti görmeden sakın dönmeyin. Ayrıca bölgede denizin içerisinde ve ormanda olmak üzere gezilebilecek birçok mağara da bulunmaktadır.

Sardala koyu ulaşımı için özel araç kullanmanızı öneririz. Zira koya kadar gidecek toplu taşıma maalesef bulunmamaktadır. Sardala koyu yolu ise rahatlıkla araçla gidilecek derecede güzeldir. Özellikle yol boyunca size eşlik edecek orman ve yanınızda uzanan sahil sayesinde yolun nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Konu içerisinde Sardala Koyu ulaşım ve yolu hakkında daha detaylı bilgi vereceğiz.

sardala koyu kamp
sardala koyu kamp

Sardala Koyu Hakkında Bilgi

Ormanın denizde son bulduğu, sahil boyunca uzanan yeşilliklere sahip ve bakirliğini bozmamış bir yer Sardala Koyu. Henüz insan eli değmemiş, betonlaşma ve özelleştirme olmamış bir doğa harikası. Popüler kültüre alet olmaması nedeniyle çok ziyaret çekmiyor olması doğal haliniz korumasının en önemli nedeni. Zira insanoğlunun en iyi yaptığı şey yok etmek ve kirletmek.

Bu güzel koyda ister kayalardan denize atlayabilir isterseniz yüzerek kıyıdan biraz uzakta bulunan Malkara Kayalıklarına çıkabilirsiniz. Çevrede bulunan birçok mağarayı gezebilir, 6 kilometrelik sahil bandında yer alan orman içerisinde doğa yürüyüşü yapabilir ya da ipsiz Recep’in limanı diye bilinen saklı cennete gidebilirsiniz. Tüm bu güzelliklerin hepsini görmek ve bunlara şahit olmak için lütfen bu güzel yere en azın iki gününüzü ayırın.

Denizin kimi yerleri yosunlu ve kayalar bu yüzden kaygan olabiliyor. Yanınıza deniz ayakkabısı bulundurmanızda fayda var. Aynı zamanda sualtı gözlüğünüzü ve sualtı kameranızı yanınıza almayı unutmayın. Çünkü sualtı mağaraları yer almakta ve görmek için bunlara ihtiyacınız olacak. Ve lütfen şunları da unutmayınız ki burada özel bir tesis yok, telefon çok zor çekiyor ve internet sıkıntılı.

Son zamanlarda “Sardala Koyu kapatıldı mı?” diye sorular aldık. Bu soruya buradan cevap vermiş olalım. Koy hala ziyarete açıktır ve kapatılmamıştır. Fakat her geçen gün popülerliğini artırdığı ve daha çok ziyaretçi çektiği için bununla doğru orantıda da kirlenmektedir. Lütfen çöplerinizi yanınızda getirin ve en uygun çöp konteynırına atın. Çünkü orası bakir bir yer ve o çöplerin oradan alınmasını sağlayan bir hizmet yok.

Sardala Koyu konaklama bakımında sadece kamp atmak isteyen ziyaretçilere olanak sunmaktadır. Özel bir işletme, kalacak bir otel ya da pansiyon yoktur. Konaklamak isteyenlerin çadırlarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Tabi 5 kilometre uzakta yer alan köyde kendinize kalacak bir yer bulma şansınız var. Ama Sardala Koyunda konaklamak istiyorsanız, çadırınızı yanınızda getirmeniz gerekiyor.

sardala koyu kamp alanlari
kamp alanlari

Sardala Koyu Kamp Alanı

Burada kamp için özel bir alan yok. Çünkü burada her yer kamp alanı. İster sahile kur çadırını ve dalgaya komşu ol istersen ormanın içine kur ve yaprak seslerine eşlik et. Sardala Koyu kamp için en güzel yerlerden biri. Çünkü henüz tüm doğallığıyla duruyor. Henüz insan eli değmemiş güzelliğine. Doğaya kaçmanın en güzel yolu burası.

Fakat elektrik yok. Ve hiçbir tesis bulunmamakta. Bu yüzden ihtiyacınız olan her şeyi yanınıza almanız gerekmekte. İhtiyaçlarınızı karşılayabileceğini market vb gibi yerlerin en yakın olanları 5 kilometre uzaklıkta. Bu yüzden kamp malzemelerinizin eksiksiz olmasına çok dikkat etmelisiniz. Özellikle temel yiyecek ve içecekler, deniz ayakkabısı ve sualtı kamerası bizim mutlaka yanınızda bulundurun diye altını çizeceğimiz noktalar.

Doğayı sevenler için unutulmaz bir anı olacak burada geçirdiği zamanlar. Üzerinize yıldızları yorgan, dalga ve yaprak seslerini ninni yapıp huzur içinde uyuyacaksınız. Üstelik kurbağalar da onlara eşlik edecek. Sabah, serin bir rüzgâr ile uyanıp yudumlayacaksınız kahvenizi eşsiz manzaraya karşı. Sardala koyu kampı fırsat bulup tekrar etmek isteyeceğiniz bir hatıra olarak yer edecek hafızanızda.

sardala koyu kamp alani
kamp alani

Sardala Koyu Ulaşım

Biz İstanbul’dan ulaşımı aktaracağız sizlere. Ve buna Ağva’dan başlayacağız. Zaten nereden gelirseniz gelin Ağva’ya kadar navigasyonunuzun yardımıyla kolaylıkla gelebilirsiniz. Ağva’ya geldikten sonra Kerpe yolu üzerinde devam ederken sırasıyla Kadıköy ve Pınarlı köylerinden geçeceksiniz. Pınarlı köyünden çıktıktan 4 kilometre sonra sola, ormanın içerisine doğru bir yol olduğunu göreceksiniz. Bu yol toprak yoldur ve sizi Sardala Koyuna ulaştıracaktır.

Akdeniz bölgesinin en güzel plajlarından biri olan Kaputaş Plajı hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here